Дан европске баштине

9. октобра 2014. године ученици друге године Гимназије, посетили су изложбу "Језик и писменост" у музеју Понишавље у Пироту. Изложба је организована у галерији Музеја поводом Дана европске баштине.

Књиге су написане у периоду од 16. до 19. века. Подељене су на: црквене, књиге на страним језицима и тефтере.

Музеј располаже са 66 ретких књига. Најстарија је богослужбена књига "Зборник за путнике" из 1547. године. Има их само 22 и оне су културно добро.

Ученици су могли да виде прву књигу на простонародном бугарском језику и прву богослужбену књигу написану на украјинском ,"Русалка Дњестроваје".

Међу записима је и пергамент на хебрејском.

Такође су могли да виде и прочитају неке делове из тефтера пиротских трговаца. Тако су били у прилици да након теоријски савладаног градива о настанку и развоју словенских књижевних језика, виде и записе на старословенским редакцијама.

Ученици су били у прилици да посете и сам Музеј и обиђу просторије у којима се чувају култура, историја, традиција и начин живота наших људи из времена турске владавине. Најјачи утисак оставиле су просторије и предмети коришћени за снимање познатих филмова.

Дан европске баштине