Предавање на тему хидробиологије

У четвртак 31. октобра 2019. године, ученицима треће године Гимназије „Свeти Кирило и Методије“ у Димитровграду је, у оквиру наставног часа из биологије, одржано предавање на тему хидробиологије, где су се ученици ближе упознали са живим светом река, а акценат је стављен на богатство биодиверзитета водотока на подручју општине Димитровград. Било је речи и о квалитету воде реке Нишаве и Лукавачке реке, као и улози водених бескичмењака у пречишћавању воде и њиховим биоиндикаторским својствима.

Предавање уз презентацију је одржано као једна од активности у оквиру реализације пројекта „Укључивање локалне самоуправе и локалне заједнице у заштиту биодиверзитета потока на подручју југоисточне Србије“, финансираног од стране фондације „The Rufford Foundation“ из Велике Британије, а одржали су га Бранислав Димитров, мастер еколог и координатор пројекта и професорка биологије Марија Димитријевић, такође чланица пројектног тима.

Ученици су имали прилику и да уживо виде узорке водених бескичмењака који насељавају наше крајеве, од којих су неке строго заштићене врсте а било је и примерака нових врста за фауну Србије. Такође им је подељен и едукативно-промотивни материјал, који штампан за потребе пројекта ради упознавања шире јавности са пројектним активностима.

Договорена је даља сарадња у циљу одржавања практичне наставе, када ће ученицима бити демонстриране методе узорковања водених бескичмењака, радиће се на њиховој идентификацији и одређивању квалитета воде њиховом употребом у својству биоиндикатора.

Предавање на тему хидробиологије